Ob teh jaslicah je bil v nedeljo 22.decembra 2024 , po maši Božični koncert. Vsi smo najprej zapeli Hitite kristijani , na klavirju nas je spremljal Michael Pilafian, kakor tudi sebe in vse ostale pevke, Dominko Lango, Patricio Ruiz, Mirjam Starc, Marinko Zupančič in Boba Harleya, ki so nam približali lepoto božične noči. Ob koncu smo skupaj zapeli še Sveta noč in božično praznovanje zaključili v dvorani ob potici in piškotih, ki jih je pripravila Mija.
Hvaležni smo Andreju Brancu, ki je obisk pri svojih domačih (prišel z Dunaja) izkoristil za postavitev jaslic v naši cerkvi. Pomagali so mu Burger Pavle, Jenko Peter, Delak Sergej, Kopušar Sebastijan, Branc Tone je pa poskrbel za mah.
Ob teh jaslicah je bil v nedeljo 22.decembra 2024 , po maši Božični koncert. Vsi smo najprej zapeli Hitite kristijani , na klavirju nas je spremljal Michael Pilafian, kakor tudi sebe in vse ostale pevke, Dominko Lango, Patricio Ruiz, Mirjam Starc, Marinko Zupančič in Boba Harleya, ki so nam približali lepoto božične noči. Ob koncu smo skupaj zapeli še Sveta noč in božično praznovanje zaključili v dvorani ob potici in piškotih, ki jih je pripravila Mija.
0 Comments
Novembrsko Kulturno uro je pripravil gospod Emil Gaspari. Predstavil nam je svojo pot emigranta v Ameriko. Začela se je, ko je junija leta 1960 dvema Amerikancema v belem mercedesu pred ljubljanskim nebotičnikom, pomagal s koristnimi navodili za vožnjo po Jugoslaviji. V zahvalo sta ga povabila na obisk k sebi v Ameriko. Leto dni je trdo delelal, da je zaslužil za ladijski prevoz iz Rijeke do New Yorka. 29. maja 1961, se je s $27.00 v žepu, na Reki vkrcal na ladjo Bohinj in po 19. dneh plovbe mimo Trsta, Kopra, Messinskega kanala, Gibraltaja, preko Atlantskega Oceana, kjer je doživel okvaro ladijskega motorja in zaradi hurikana razburkano morje tri dni pred dosegom ameriske obale, dežele sanj, kjer tečeta mleko in med, končno je pristal na Brooklyn Pieru 17. junija 1961. Tam sta ga čakala Mr.& Mrs. Herma in ga odpeljala na svoj dom v Mohegan Lake. Začele so se sanje, ki še vedno trajajo....in moto "The biggest risk is not to take the risk” in “Never, never give up” še vedno drži.
This is a story of dreams, risk, drive and hard work that is now being greatly appreciated with achievements along the way. Letošnja poletna maša pri Brančevih je bila zaradi napovedanega slabega vremena precej v zraku. Kljub temu pa je prišlo okrog 30 ljudi, za katere so Brančevi tokrat pripravili vse potrebno za naše tradicionalno srečanje kar v hiši.
Dnevno sobo so spremenili v kapelo, kjer je potekala maša on klavirski spremljavi mame Sare, hčerki Natalija in Julijana sta ministrirali, oče Andrej Branc je pa mežnaril. Posijalo je tudi sonce tako, da je Robi lahko s svojimi vragolijami zunaj v bazenu razveseljeval obe ministrantki in obratno. Vendar le na kratko, ker je iz hiše, kjer je Mija kot vedno pripravila izjemno okusno pogostitev, močno zadišalo. Pomagala sta tudi Andrej in Branko Čampa, ki sta veselo obračala čevapčiče na žaru, za Dušico Gril pa je Mija ob njenem 90. rojstnem dnevu spekla imenitno torto. Čeprav sta maša in pogostitev tokrat zaradi vremena potekala v hiši, pa je bilo druženje faranov tako kot vedno izjemno prisrčno, prijetno in veselo. Izredna zahvala Brancem in tudi vsem, ki so kakorkoli k temu prispevali. Septembrska Kulturna ura; Sergej Delak nam je predstavil zgodovino italijanske čezoceanske potniške ladje Rex, ki je bila zgrajena v Genovi leta 1931. Angleška letala so jo napadla 8. septembra 1944 in jo potopila 200m od obale, med Izolo in Koprom. Po vojni so ladjo razrezali in železo odpeljali v železarno Jesenice. Mesec oktober je posvečen čaščenju Marije z molitvijo Rožnega venca. S to molitvijo se poglabljamo v samo skrivnost Božje prisotnosti v našem življenju. 4. oktober: goduje sv. Frančišek Asiški, ustanovitelj frančiškanskih redov. Velja za enega največjih svetnikov v zgodovini Cerkve. Letos mineva 800 let od vtisnjenja Kristusovih ran sv. Frančišku na gori Alverni, ko je tam v samoti molil in premišljeval o Kristusovem trpljenju. Zaradi svoje zaljubljenosti v božje stvarstvo, ga imajo ekologi za svojega zaščitnika, svt pa ga priznava kot svetnika miru. The month of November is dedicated to the remembrance of our deceased brothers and sisters. Profesor Jurij Toplak piše:
Ustanovljeno je društvo Slovenian Society New York. Vse, ki tu živite stalno ali začasno, vabim, da se pridružite ali sledite dogajanju tako, da se prijavite na https://sloveniansny.com V četrtek 26. 9. bo sprejem, 17. 11. martinovanje, za tem več srečanj in dogodkov. Če imate dobre ideje, boste aktivni člani ali le opazovalci, dobrodošli vsi. New York, 30. maja - Slovenska cerkev Sv. Cirila je v sredo gostila koncert pesmi in plesov Antonina Dvoraka ter slikarsko razstavo. Dogodek je organizirala lokalna skupnost East Villaga na Manhattnu. Sledil je sprejem, ki se ga je udeležil tudi veleposlanik Slovenije pri ZN Boštjan Malovrh.
Pater Martin Krizolog je v pozdravnem nagovoru izrazil upanje, da bodo lahko v prihodnje gostili še več podobnih dogodkov. Za organizacijo se je posebej zahvalil scenaristki Lindi Justice, ki je neuradno napovedala, da med drugim pripravlja tudi scenarij za igrani film o slovenskem misijonarju in škofu Frideriku Baragi, znanem po svojem delovanju med ameriškimi Indijanci. Na koncertu je z izborom Dvorakovih nabožnih in romarskih pesmi nastopila newyorška mezzosopranistka Christina Swanson, na klavirju pa sta jo spremljala pianista Sasha Berezovsky ter Nicholas Hrynyk, ki sta izvedla tudi nekaj samostojnih melodij. V ruskem St. Petersburgu rojena slikarka Varvara Agabekova je v cerkveni galeriji pripravila razstavo slik z newyorškimi, italijanskimi in dalmatinskimi motivi, ki jo je poimenovala Mostovi. Naša cerkev Sv. Cirila je v nedeljo 4. aprila 2024 gostila portugalsko in brazilsko skupnost v New Yorku pri maši in sprejemu v čast pokojnih diplomatov obeh držav, Aristidesa de Sousa Mendesa in Luiza Martinsa de Souze Dantasa, ki sta med drugo svetovno vojno v Franciji pomagala rešiti več tisoč beguncev – večinoma Judov - pred nacizmom. Oba sta v nasprotju z navodili svojih vlad namesto kariere izbrala vest oziroma človeška življenja ter kasneje zaradi tega trpela posledice.
Dogodek je potekal kot proslava Mednarodnega dneva vesti, ki ga je Generalna skupščina ZN leta 2019 potrdila za promocijo kulture miru z ljubeznijo in vestjo. Praznuje se 5. aprila. Mašo je daroval apostolski nuncij Vatikana pri ZN Don Gabrielle Giordano Caccia, osrednja govornika na kasnejšem sprejemu v dvorani cerkve pa sta bila, poleg organizatorja Joaoa Chrisostoma, še veleposlanica Portugalske pri ZN Ana Paula Zacarias ter namestnik veleposlanika Brazilije Anorberto Moretti. Sprejema so se udeležili predstavniki skupaj 23 organizacij, ki so si na koncu ogledali še portugalski film z naslovom Konzul iz Bordeauxa. Ta prikazuje delo De Souse Mendesa v Franciji med reševanjem beguncev pred nacisti. V nedeljo 5. maja je Dr. Mirjam Milharčič Hladnik predstavila svojo knjigo
Daring dreams of the future, Slovenian mass migrations 1870 - 1945 Tule je povzetek knjige: "Going Places" je pripoved o stoletju priseljevanja slovenskih žensk. Knjiga sledi migraciji teh vzhodnoevropskih žensk v več destinacij, vključno z Argentino, Egiptom, Italijo in Združenimi državami. Raziskava je skrbno izluščena iz pisem predmetov, osebnih dnevnikov in ustnih intervjujev. Rezultat je zgodba, ki pokriva obdobje treh ali štirih generacij. Knjiga v biografski obliki poudarja zgodbo o identiteti. Identiteta vsake ženske presega etnično, nacionalno identiteto ali pripadnost, hkrati pa vsebuje različne elemente preobrazbe identitete v različnih fazah življenja pripovedovalke. Kot je dejala ena od udeleženk: »Čeprav so njihove kovčke lahke z osebnimi stvarmi, bi njihova vzdržljivost, moč, odločnost in čustvena zavezanost potopila bojno ladjo.« Poročilo o dogodku v cerkvi 5. maja je povzel Dušan Hedl na svojem blogu. Knjigo je mogoče naročiti tudi na Amazon. Dragi farani in prijatelji! Na marčevski Kulturni uri smo imeli srečo gostiti enega najbolj obetavnih slovenskih fotografov Nika Erika Neubauerja (1994) iz Ljubljane. Zanimajo ga intimni socialni problemi vsakdanjega življenja, ki jih na sodoben način fotografsko dokumentira. Za svoje delo je prejel več mednarodnih nagrad. Na Cvetno nedeljo je fografiral tudi naše slovensko praznovanje te nedelje, ki so ga zaznamovale slovenske narodne noše in slovenske butarice, ki jih sta jih naredila Tončka in Sergej Delak. Letošnje velikonočno praznovanje je po Covidu privabilo v našo cerkev zopet precej faranov in drugih obiskovalcev; še posebej veselo je bilo videti otroke naših faranov, za katere upamo, da bodo še naprej ohranjali našo kulturo. S svojimi voščili so se nas spomnili slovenski škofje, dr. Janez Arnež, sedaj kancler Koprske škofije, dr. Janez Kranjc, Tanya Vayk in še mnogi, ki so preteklo leto obiskali našo cerkev in bili tu pri maši. Posebna zahvala pevcem, ki so povzdignili praznično vzdušje, Miji in Tonetu Brancu, ki vsako leto poskrbita za praznično okrasitev cerkve in lep potek velikonočne liturgije, Miji tudi za praznične dobrote, ki smo jih deležni po maši, Petru Jenku za zdravilni hren in Emilu Gaspariju za vino. Vsem, ki ste pripomogli k lepoti velikonočnih praznikov, prisrčna hvala. On Sunday the 7th of April at 10:30 am: The Holy Mass will be celebrated by His Excellence Archbishop Gabriele Caccia, the Permanent Observer of the Holy See to the United Nations in memory of two great humanitarians, Portuguese Diplomat Aristides de Sousa Mendes and Brazilian Diplomat Luis Martins de Sousa Dantas; both died 70 years ago.
In the church hall, a reception and the screening of the film “O Consul de Bordeus” (English subtitles) will follow. The Portuguese Ambassador to the UN, Ana Paula Zacarias, will be the keynote speaker. Dragi farani in prijatelji!
Na Kulturni uri meseca Januarja smo se spomnili Email Rucigaya; Stanley Rupnik nam je prebral njegov zanimiv zapis o aktivnosti domžalskih žena in še posebej ‘slamnikarc’, ki so veliko pripomogle k emancipaciji žena tako doma kot v ZDA. Joao Chrisostomo nam je predstavil svoje delo v zvezi z dvema diplomatoma, portugalskim (Aristides de S. Mendes) in brazilskim (Luis Martins de S. Dantas), ki sta med II. Vojno zastopala svoji državi v Franciji in po svoji krščanski vesti, proti zahtevam svojih vlad, izdajala potrebne dokumente beguncem v Franciji, ki so bežali pred Hitlerjem in jih na ta način tisoče rešila smrti. +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ Excerpts from Pope's Message for Lent 2024: Through the desert, God leads us to freedom When our God reveals himself, he conveys freedom: "I am the Lord, your God, who brought you out of the land of Egypt, out of the house of slavery" (Exodus 20:2). Thus begins the Decalogue, which was delivered to Moses on Mount Zion. The people know very well what kind of way out God is talking about: the experience of slavery is still imprinted in their flesh. In the desert, he receives ten words as a path to freedom. We call them "commandments", emphasizing the power of love with which God educates his people. The call to freedom is a strong call. It does not exhaust itself in a single event, for it matures on the journey. Just as Israel still has Egypt in her in the wilderness—indeed, she often laments the past and grumbles against heaven and Moses—so God's people today carry within them oppressive ties that they must choose to leave. We realize this when we lack hope and wander through life as if in a dreary desert, with no promised land to reach for together. Lent is a time of grace, in which the desert again becomes - as the prophet Hosea preaches - a place of first love (cf. Hosea 2:16-17). God is raising up His people to step out of their bondage and experience the transition from death to life. As a bridegroom, he draws us back to himself and whispers words of love to our hearts. ……….It's time to act, and during Lent to act also means to stop. To stop in prayer to receive God's Word, and to stop like a Samaritan next to a wounded brother. Love of God and love of neighbor is one and the same love. To have no other gods is to stop at the presence of God, at the flesh of one's neighbor. Therefore, prayer, almsgiving and fasting are not three independent exercises, but a single movement of opening, emptying: out with the idols that burden us, away from the attachments that throw us into prison. Then the weakened and lonely heart will awaken. So we have to slow down and stop. The contemplative dimension of life, which fasting will help us rediscover, will attract new energies. In the presence of God, we become sisters and brothers, we feel each other with a new intensity: instead of threats and enemies, we find fellow travelers. This is God's dream, the promised land we strive for when we come out of slavery. As much as this season of Lent will be a journey of conversion, lost humanity will feel a surge of creativity: a flash of new hope. Like the young people I met in Lisbon last summer, I would like to say to you: “Search and risk, search and risk. The challenges are enormous and the groans painful on these historic cherts. We are watching World War III piecemeal. But let us take the risk, and think that we are not in agony, but in labour; not at the end, but at the beginning of a great show. Such thinking requires courage" (Address to students, August 3, 2023). This is the courage of conversion, of getting out of slavery. Faith and love hold the hand of this little girl's hope. They teach her to walk, while at the same time she pulls them forward. |
PadreFrančiškanski pater Martin Krizolog Arhiv
January 2025
Kategorija |