Padre: "Vsak je dobrodošel."
Slovenska cerkev Sv. Cirila v New Yorku
  • O Cerkvi
    • Zgodovina
    • Galerija
    • Razmišljanja
    • O patru
  • Novice
  • Maše
  • Oznanila
    • Arhiv '20-'22
    • Arhiv '14-'19
    • Pogoji uporabe
  • Kje smo?

Velikonočno pismo

16/5/2025

0 Comments

 
Dragi farani in prijatelji!

Cvetna nedelja nas je uvedla v skrivnost trpljenja in Velikega tedna; nosili smo slovenske butarice, ki jih je naredila Tončka Delak. Kristusovo vstajenje od mrtvih že več kot 2000 let vznemirja človeka in mu odstira pogled v obzorje večnosti, kamor ga vodi Vera, Upanje in Ljubezen. Po tej poti gremo vsi pa naj se tega zavedamo ali ne.

Zato smo bili veseli velike množice ljudi, ki se je na Veliko noč zbrala v naši cerkvi in se veselila zmage Življenja nad smrtjo. Mija je cerkev praznično okrasila in z nedeljskimi vajami pripravila pevce za praznično mašo. Po koncu maše je vsak lahko dobil spomiske pirhe, ki sta jih pobarvali Tawnya Stojaković in Silva Vodlan, v dvorano pa je vabil prijeten vonj po Mijini potici in piškotih, šunki in hudem hrenu Petra Jenka. Vse to je pripomoglo k zanimivimi in prisrčnimi pogovori med ljudmi, ki se največkrat srečamo le ob cerkvenih praznikih. Vsem, ki ste prišli in pripravili letošnje velikonočno praznovanje PRISRČNA HVALA! 

Letošnji velikonočni prazniki bodo pa še na poseben način ostali zapisani v spominu ljudi. Najprej je na velikonočni ponedeljek 21. aprila zjutraj odšel k Nebeškemu Očetu priljubljeni in že zelo bolan Papež Frančišek, ki je še na samo Veliko noč z veliko težavo blagoslavljal romarje na trgu sv. Petra. Njegovo papeževanje je bilo zaznamovano z veliko odprtostjo in ljubeznijo do vseh ljudi, še posebej pa do revežev, beguncev, zapornikov, bolnih in ostarelih.

Papež Frančišek je precej dobro poznal Slovenijo zaradi Argertinskih Slovencev, ki jih je srečeval ob raznih prilikah in jo, kot mlad duhovnik Jose Mario Bergolio, tudi dvakrat obiskal. Prvič leta 1970 na povabilo Franca Rodeta, poznejšega ljubljanskega nadškofa in kardinala. En teden je bil pri lazaristih na Taboru v Ljubljani; v tem času je obiskal Bled, Postojnsko jamo in si v ljubljanski operi ogledal Carsko nevesto Nikolaja Rimskega-Korsakova. Drugič je bil Bergoglio v Sloveniji naslednjo zimo, januarja 1971, ko je bil na poti iz Madrida, kjer je študiral, v Rim. V Virmašah pri Škofji Loki je za en dan obiskal družino Golar. Tam so ga gostili starši Andreja Golarja, ki je bil knjižničar na teološki fakulteti v San Miguelu v predmestju Buenos Airesa, kjer je bil Bergoglio glavni knjižničar. Tudi takrat je obiskal Bled in pa baziliko Marije Pomagaj na Brezjah.


NOVI PAPEŽ LEON XIV

On May 8, Cardinal Robert Francis Prevost was elected Pope Leo XIV by the College of Cardinals as the 266th successor of St. Peter, making him the 267th pope and the first from the United States.

Robert Francis Prevost was born on Sept. 14, 1955, in Chicago to Louis Marius Prevost, of French and Italian descent, and Mildred Martínez, of Spanish descent. He has two brothers, Louis Martín and John Joseph. His father was a World War II Navy veteran and school superintendent; his mother was a librarian who was very involved in parish life. The new pope speaks multiple languages, including English, Spanish, Italian, French, and Portuguese.. In 1977, he became a member of the Order of St. Augustine.

He was ordained a priest on June 19, 1982, by Archbishop Jean Jadot in Rome. He received episcopal consecration on Dec. 12, 2014, at St. Mary’s Cathedral in Chicago. He was made a cardinal by Pope Francis on Sept. 30, 2023. His episcopal motto — which is a bishop’s personal motto — is “In illo uno unum,” which means “In the one Christ we are one,” reflecting his commitment to unity. Prior to becoming pope, he had an active X account — the first to have his own social media account before becoming pope.
0 Comments

Marčevska kulturna ura

1/4/2025

0 Comments

 
Na marčevski Kulturni uri smo imeli dva gosta. Najprej nam je Miro Škrlj posredoval nekaj vtisov z obiska svojega sina, ki živi na Kitajskem; važno je vedno imeti pri sebi potni list, povsod te spremljajo kamere za prepoznavanje obrazov, povsod se plačuje s karticami, vsaj 90% avtomobilov je elektičnih, narejenih na Kitajskem, pred 30. leti je Kitajska izdelala 1% svetovne prizvodnje aluminija, danes 60%. Mesta so se včasih dušila v neznosnem smogu, danes pa se zopet vidi modro nebo, ogromna polja z vetrnicami, ki proizvajajo elektriko, so na robovih mest, od koder se po podzemnih kablih elektrika prenaša v mesta. Na Kitajskem so čakalne vrste res dolge, tako da se sin več ne jezi, če mora pri nas čakati v vrsti.

Potem nam je dr. Janez Kranjc spregovoril o dr. Mirku Cudermanu, duhovniku, dirigentu, zborovodji, muzikologu in cerkvenem glasbeniku, ki je umrl 27. februarja 2025 v 95. letu starosti. Po končani Teološki fakulteti v Ljubljani je Cuderman študiral na dunajski Akademiji za glasbeno in gledališko umetnost ter na Filozofski fakulteti, kjer je leta 1960 tudi doktoriral. Po vrnitvi v Ljubljano je bil do leta 1970 regens cori ljubljanske stolnice. Takrat ga je Slovenska filharmonija zaposlila kot vodjo arhiva.

Leta 1968 je ustanovil Consortium musicum, ki se je kot vrhunski amaterski zbor več kot tri desetletja posvečal izvajanju vokalno-instrumentalne in a cappella glasbe. V osemdesetih letih je sprejel mesto dirigenta Komornega zbora RTV Slovenija. V tem obdobju je postal tudi predavatelj za zborovsko literaturo, izvajalsko prakso in dirigiranje na Akademiji za glasbo v Ljubljani.

Na njegovo pobudo in pod okriljem ministrstva za kulturo je bil leta 1991 ustanovljen Slovenski komorni zbor, danes Zbor Slovenske filharmonije, katerega umetniški direktor in zborovodja je bil vse od njegove ustanovitve do upokojitve leta 2009. Z njim je posnel celotno zbirko Musica sacra slovenica, pa tudi največji projekt svojega življenja: zbirko slovenske posvetne zborovske glasbe. Monumantalen spomenik slovenske zborovske glasbene ustvarjalnosti in truda dr. Cudermana predstavlja trideset CD plošč zbirke Musica sacra slovenica v trajanju več kot 34 ur čiste glasbe in 56 CD plošč zbirke Slovenska zborovska glasba v skupnem trajanju 61 ur in 37 minut.

Kljub svoji predanosti glasbi, je svoje izjemne darove z velikim uspehom pokazal tudi na organizacijskem in izdajateljskem področju. Med drugim je bil vrsto let uspešen upravnik Družine, ki je v njegovem času izdala številne dragocene knjige in revije.

Za svoje delo je prejel več nagrad in odlikovanj: Župančičevo nagrado (1993), častni znak svobode RS (2001), red za zasluge (2007), Gallusovo plaketo, zlato plaketo JSKD (2011) in nazadnje leta 2022 Prešernovo nagrado za življenjsko delo.
0 Comments

Jaslice 2024

14/1/2025

0 Comments

 
Hvaležni smo Andreju Brancu, ki je obisk pri svojih domačih (prišel z Dunaja) izkoristil za postavitev jaslic v naši cerkvi. Pomagali so mu Burger Pavle, Jenko Peter, Delak Sergej, Kopušar Sebastijan, Branc Tone je pa poskrbel za mah.

Ob teh jaslicah je bil v nedeljo 22.decembra 2024 , po maši Božični koncert. Vsi smo najprej zapeli Hitite kristijani , na klavirju nas je spremljal Michael Pilafian, kakor tudi sebe in vse ostale pevke, Dominko Lango, Patricio Ruiz, Mirjam Starc, Marinko Zupančič in Boba Harleya, ki so nam približali lepoto božične noči. Ob koncu smo skupaj zapeli še Sveta noč in božično praznovanje zaključili v dvorani ob potici in piškotih, ki jih je pripravila Mija.
0 Comments

Emil Gaspari in njegova pot

13/1/2025

0 Comments

 
Novembrsko Kulturno uro je pripravil gospod Emil Gaspari. Predstavil nam je svojo pot emigranta v Ameriko. Začela se je, ko je junija leta 1960 dvema Amerikancema v belem mercedesu pred ljubljanskim nebotičnikom, pomagal s koristnimi navodili za vožnjo po Jugoslaviji. V zahvalo sta ga povabila na obisk k sebi v Ameriko. Leto dni je trdo delelal, da je zaslužil za ladijski prevoz iz Rijeke do New Yorka. 29. maja 1961, se je s $27.00 v žepu, na Reki vkrcal na ladjo Bohinj in po 19. dneh plovbe mimo Trsta, Kopra, Messinskega kanala, Gibraltaja, preko Atlantskega Oceana, kjer je doživel okvaro ladijskega motorja in zaradi hurikana razburkano morje tri dni pred dosegom ameriske obale, dežele sanj, kjer tečeta mleko in med, končno je pristal na Brooklyn Pieru 17. junija 1961. Tam sta ga čakala Mr.& Mrs. Herma in ga odpeljala na svoj dom v Mohegan Lake. Začele so se sanje, ki še vedno trajajo....in moto "The biggest risk is not to take the risk” in “Never, never give up” še vedno drži.

This is a story of dreams, risk, drive and hard work that is now being greatly appreciated with achievements along the way.
0 Comments

Pozno poletje s farani...

25/9/2024

0 Comments

 
Letošnja poletna maša pri Brančevih je bila zaradi napovedanega slabega vremena precej v zraku. Kljub temu pa je prišlo okrog 30 ljudi, za katere so Brančevi tokrat pripravili vse potrebno za naše tradicionalno srečanje kar v hiši.

Dnevno sobo so spremenili v kapelo, kjer je potekala maša on klavirski spremljavi mame Sare, hčerki Natalija in Julijana sta ministrirali, oče Andrej Branc je pa mežnaril. Posijalo je tudi sonce tako, da je Robi lahko s svojimi vragolijami zunaj v bazenu razveseljeval obe ministrantki in obratno. Vendar le na kratko, ker je iz hiše, kjer je Mija kot vedno pripravila izjemno okusno pogostitev, močno zadišalo. Pomagala sta tudi Andrej in Branko Čampa, ki sta veselo obračala čevapčiče na žaru, za Dušico Gril pa je Mija ob njenem 90. rojstnem dnevu spekla imenitno torto. Čeprav sta maša in pogostitev tokrat zaradi vremena potekala v hiši, pa je bilo druženje faranov tako kot vedno izjemno prisrčno, prijetno in veselo. Izredna zahvala Brancem in tudi vsem, ki so kakorkoli k temu prispevali.

Septembrska Kulturna ura; Sergej Delak nam je predstavil zgodovino italijanske čezoceanske potniške ladje Rex, ki je bila zgrajena v Genovi leta 1931. Angleška letala so jo napadla 8. septembra 1944 in jo potopila 200m od obale, med Izolo in Koprom. Po vojni so ladjo razrezali in železo odpeljali v železarno Jesenice.

Mesec oktober je posvečen čaščenju Marije z molitvijo Rožnega venca. S to molitvijo se poglabljamo v samo skrivnost Božje prisotnosti v našem življenju.

4. oktober: goduje sv. Frančišek Asiški, ustanovitelj frančiškanskih redov. Velja za enega največjih svetnikov v zgodovini Cerkve. Letos mineva 800 let od vtisnjenja Kristusovih ran sv. Frančišku na gori Alverni, ko je tam v samoti molil in premišljeval o Kristusovem trpljenju. Zaradi svoje zaljubljenosti v božje stvarstvo, ga imajo ekologi za svojega zaščitnika, svt pa ga priznava kot svetnika miru.


The month of November is dedicated to the remembrance of our deceased brothers and sisters.
0 Comments

Slovensko društvo NYC

20/9/2024

0 Comments

 
Profesor Jurij Toplak piše:

Ustanovljeno je društvo Slovenian Society New York. Vse, ki tu živite stalno ali začasno, vabim, da se pridružite ali sledite dogajanju tako, da se prijavite na https://sloveniansny.com
​
V četrtek 26. 9. bo sprejem, 17. 11. martinovanje, za tem več srečanj in dogodkov.

Če imate dobre ideje, boste aktivni člani ali le opazovalci, dobrodošli vsi.
0 Comments

Maj v cerkvi

16/8/2024

0 Comments

 
New York, 30. maja - Slovenska cerkev Sv. Cirila je v sredo gostila koncert pesmi in plesov Antonina Dvoraka ter slikarsko razstavo. Dogodek je organizirala lokalna skupnost East Villaga na Manhattnu. Sledil je sprejem, ki se ga je udeležil tudi veleposlanik Slovenije pri ZN Boštjan Malovrh.

Pater Martin Krizolog je v pozdravnem nagovoru izrazil upanje, da bodo lahko v prihodnje gostili še več podobnih dogodkov. Za organizacijo se je posebej zahvalil scenaristki Lindi Justice, ki je neuradno napovedala, da med drugim pripravlja tudi scenarij za igrani film o slovenskem misijonarju in škofu Frideriku Baragi, znanem po svojem delovanju med ameriškimi Indijanci.

Na koncertu je z izborom Dvorakovih nabožnih in romarskih pesmi nastopila newyorška mezzosopranistka Christina Swanson, na klavirju pa sta jo spremljala pianista Sasha Berezovsky ter Nicholas Hrynyk, ki sta izvedla tudi nekaj samostojnih melodij. V ruskem St. Petersburgu rojena slikarka Varvara Agabekova je v cerkveni galeriji pripravila razstavo slik z newyorškimi, italijanskimi in dalmatinskimi motivi, ki jo je poimenovala Mostovi.
0 Comments

Portugalsko-Brazilska nedelja v slovenski cerkvi

24/5/2024

0 Comments

 
Naša cerkev Sv. Cirila je v nedeljo 4. aprila 2024 gostila portugalsko in brazilsko skupnost v New Yorku pri maši in sprejemu v čast pokojnih diplomatov obeh držav, Aristidesa de Sousa Mendesa in Luiza Martinsa de Souze Dantasa, ki sta med drugo svetovno vojno v Franciji pomagala rešiti več tisoč beguncev – večinoma Judov - pred nacizmom. Oba sta v nasprotju z navodili svojih vlad namesto kariere izbrala vest oziroma človeška življenja ter kasneje zaradi tega trpela posledice.

Dogodek je potekal kot proslava Mednarodnega dneva vesti, ki ga je Generalna skupščina ZN leta 2019 potrdila za promocijo kulture miru z ljubeznijo in vestjo. Praznuje se 5. aprila.

Mašo je daroval apostolski nuncij Vatikana pri ZN Don Gabrielle Giordano Caccia, osrednja govornika na kasnejšem sprejemu v dvorani cerkve pa sta bila, poleg organizatorja Joaoa Chrisostoma, še veleposlanica Portugalske pri ZN Ana Paula Zacarias ter namestnik veleposlanika Brazilije Anorberto Moretti.

Sprejema so se udeležili predstavniki skupaj 23 organizacij, ki so si na koncu ogledali še portugalski film z naslovom Konzul iz Bordeauxa. Ta prikazuje delo De Souse Mendesa v Franciji med reševanjem beguncev pred nacisti.
0 Comments

Slovenske selitve v ZDA

13/5/2024

0 Comments

 
V nedeljo 5. maja je Dr. Mirjam Milharčič Hladnik predstavila svojo knjigo

Daring dreams of the future, Slovenian mass migrations 1870 - 1945

Tule je povzetek knjige:
"Going Places" je pripoved o stoletju priseljevanja slovenskih žensk. Knjiga sledi migraciji teh vzhodnoevropskih žensk v več destinacij, vključno z Argentino, Egiptom, Italijo in Združenimi državami. Raziskava je skrbno izluščena iz pisem predmetov, osebnih dnevnikov in ustnih intervjujev. Rezultat je zgodba, ki pokriva obdobje treh ali štirih generacij. Knjiga v biografski obliki poudarja zgodbo o identiteti. Identiteta vsake ženske presega etnično, nacionalno identiteto ali pripadnost, hkrati pa vsebuje različne elemente preobrazbe identitete v različnih fazah življenja pripovedovalke. Kot je dejala ena od udeleženk: »Čeprav so njihove kovčke lahke z osebnimi stvarmi, bi njihova vzdržljivost, moč, odločnost in čustvena zavezanost potopila bojno ladjo.«

Poročilo o dogodku v cerkvi 5. maja je povzel Dušan Hedl na svojem blogu.

Knjigo je mogoče naročiti tudi na Amazon.
0 Comments

Pomlad 2024

11/4/2024

0 Comments

 
Dragi farani in prijatelji!

Na marčevski Kulturni uri smo imeli srečo gostiti enega najbolj obetavnih slovenskih fotografov Nika Erika Neubauerja (1994) iz Ljubljane. Zanimajo ga intimni socialni problemi vsakdanjega življenja, ki jih na sodoben način fotografsko dokumentira. Za svoje delo je prejel več mednarodnih nagrad.

Na Cvetno nedeljo je fografiral tudi naše slovensko praznovanje te nedelje, ki so ga zaznamovale slovenske narodne noše in slovenske butarice, ki jih sta jih naredila Tončka in Sergej Delak.

Letošnje velikonočno praznovanje je po Covidu privabilo v našo cerkev zopet precej faranov in drugih obiskovalcev; še posebej veselo je bilo videti otroke naših faranov, za katere upamo, da bodo še naprej ohranjali našo kulturo. S svojimi voščili so se nas spomnili slovenski škofje, dr. Janez Arnež, sedaj kancler Koprske škofije, dr. Janez Kranjc, Tanya Vayk in še mnogi, ki so preteklo leto obiskali našo cerkev in bili tu pri maši.

Posebna zahvala pevcem, ki so povzdignili praznično vzdušje, Miji in Tonetu Brancu, ki vsako leto poskrbita za praznično okrasitev cerkve in lep potek velikonočne liturgije, Miji tudi za praznične dobrote, ki smo jih deležni po maši, Petru Jenku za zdravilni hren in Emilu Gaspariju za vino.

Vsem, ki ste pripomogli k lepoti velikonočnih praznikov, prisrčna hvala.
0 Comments
<<Previous

    Padre

    Frančiškanski pater Martin Krizolog

    Picture

    Arhiv

    May 2025
    April 2025
    January 2025
    September 2024
    August 2024
    May 2024
    April 2024
    February 2024
    January 2024
    October 2023
    August 2023
    May 2023
    April 2023
    March 2023
    January 2023
    December 2022
    November 2022
    October 2022
    September 2022
    May 2022
    April 2022
    January 2022
    November 2021
    October 2021
    May 2021
    January 2021
    November 2020
    August 2020
    June 2020
    April 2020
    November 2019
    August 2019
    April 2019
    February 2019
    January 2019
    November 2018
    October 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    July 2017
    April 2017
    February 2017
    November 2016
    September 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    December 2015
    October 2015
    August 2015
    June 2015
    April 2015
    March 2015
    December 2014
    November 2014
    September 2014
    May 2014
    April 2014
    October 2013
    October 2012
    November 2009
    May 2009
    September 2001

    Kategorija

    All

    RSS Feed



    Picture
Izdelava spletnih strani E-factor