Cvetna nedelja nas je uvedla v skrivnost trpljenja in Velikega tedna; nosili smo slovenske butarice, ki jih je naredila Tončka Delak. Kristusovo vstajenje od mrtvih že več kot 2000 let vznemirja človeka in mu odstira pogled v obzorje večnosti, kamor ga vodi Vera, Upanje in Ljubezen. Po tej poti gremo vsi pa naj se tega zavedamo ali ne.
Zato smo bili veseli velike množice ljudi, ki se je na Veliko noč zbrala v naši cerkvi in se veselila zmage Življenja nad smrtjo. Mija je cerkev praznično okrasila in z nedeljskimi vajami pripravila pevce za praznično mašo. Po koncu maše je vsak lahko dobil spomiske pirhe, ki sta jih pobarvali Tawnya Stojaković in Silva Vodlan, v dvorano pa je vabil prijeten vonj po Mijini potici in piškotih, šunki in hudem hrenu Petra Jenka. Vse to je pripomoglo k zanimivimi in prisrčnimi pogovori med ljudmi, ki se največkrat srečamo le ob cerkvenih praznikih. Vsem, ki ste prišli in pripravili letošnje velikonočno praznovanje PRISRČNA HVALA!
Letošnji velikonočni prazniki bodo pa še na poseben način ostali zapisani v spominu ljudi. Najprej je na velikonočni ponedeljek 21. aprila zjutraj odšel k Nebeškemu Očetu priljubljeni in že zelo bolan Papež Frančišek, ki je še na samo Veliko noč z veliko težavo blagoslavljal romarje na trgu sv. Petra. Njegovo papeževanje je bilo zaznamovano z veliko odprtostjo in ljubeznijo do vseh ljudi, še posebej pa do revežev, beguncev, zapornikov, bolnih in ostarelih.
Papež Frančišek je precej dobro poznal Slovenijo zaradi Argertinskih Slovencev, ki jih je srečeval ob raznih prilikah in jo, kot mlad duhovnik Jose Mario Bergolio, tudi dvakrat obiskal. Prvič leta 1970 na povabilo Franca Rodeta, poznejšega ljubljanskega nadškofa in kardinala. En teden je bil pri lazaristih na Taboru v Ljubljani; v tem času je obiskal Bled, Postojnsko jamo in si v ljubljanski operi ogledal Carsko nevesto Nikolaja Rimskega-Korsakova. Drugič je bil Bergoglio v Sloveniji naslednjo zimo, januarja 1971, ko je bil na poti iz Madrida, kjer je študiral, v Rim. V Virmašah pri Škofji Loki je za en dan obiskal družino Golar. Tam so ga gostili starši Andreja Golarja, ki je bil knjižničar na teološki fakulteti v San Miguelu v predmestju Buenos Airesa, kjer je bil Bergoglio glavni knjižničar. Tudi takrat je obiskal Bled in pa baziliko Marije Pomagaj na Brezjah.
NOVI PAPEŽ LEON XIV
On May 8, Cardinal Robert Francis Prevost was elected Pope Leo XIV by the College of Cardinals as the 266th successor of St. Peter, making him the 267th pope and the first from the United States.
Robert Francis Prevost was born on Sept. 14, 1955, in Chicago to Louis Marius Prevost, of French and Italian descent, and Mildred Martínez, of Spanish descent. He has two brothers, Louis Martín and John Joseph. His father was a World War II Navy veteran and school superintendent; his mother was a librarian who was very involved in parish life. The new pope speaks multiple languages, including English, Spanish, Italian, French, and Portuguese.. In 1977, he became a member of the Order of St. Augustine.
He was ordained a priest on June 19, 1982, by Archbishop Jean Jadot in Rome. He received episcopal consecration on Dec. 12, 2014, at St. Mary’s Cathedral in Chicago. He was made a cardinal by Pope Francis on Sept. 30, 2023. His episcopal motto — which is a bishop’s personal motto — is “In illo uno unum,” which means “In the one Christ we are one,” reflecting his commitment to unity. Prior to becoming pope, he had an active X account — the first to have his own social media account before becoming pope.