Newyorški župan Michael Bloomberg je v torek zvečer sporočil, da je orkan Sandy v mestu zahteval 18 življenj, povzročil pa je tudi izpad elektrike in komunikacij v spodnji tretjini Manhattna ter poplavo skrajnega juga otoka. Brez elektrike je ostala tudi skoraj sto let stara slovenska cerkev Sv. Cirila, je za STA poročal njen dopisnik iz New Yorka Robi Poredoš.
"Za zvezo je potrebno iti nad 40. ulico, ali najbolje kar v Queens, kjer imajo vse," se je pošalil pater in dodal, da nima nobenih informacij o morebitnih hujših težavah njegovih faranov. "Verjetno je še kdo brez elektrike, sicer pa mislim, da so vsi v redu."
Na vprašanje o odzivu mestnih oblasti na posledice orkana, pa je bil pohvalen, ne glede na to, da mora po nujne potrebščine več kot 30. ulic stran. "Temeljito so se pripravili. Vidi se, da so to ljudje, ki so navajeni voditi velike sisteme in vse dobro deluje, razen seveda elektrike in telefonije".
Bloomberg je dejal, da bodo prizadeta območja ostala brez elektrike najverjetneje do konca tedna, vendar pa je izrazil prepričanje, da si bo mesto spet opomoglo. Okrevanje se je sicer po ponedeljkovem orkanu v torek zvečer že začelo z delnim odprtjem mestnega avtobusnega prometa, ki je brezplačno. Mesto je tudi zrahljalo pravila za taksi prevoze in priporoča, da lahko eno vozilo naenkrat najame več potnikov. Te lahko po ulicah pobirajo tudi limuzine, ki niso rumene barve.
Večina mostov je bila v torek opoldne že odprta, vendar pa je največji problem podzemna železnica, ki jo je na jugu Manhattna in v predorih pod Vzhodno reko med Manhattnom in Brooklynom ter Queensom povsem zalilo. Bloomberg v torek ni znal povedati, kdaj bo sistem, ki na dan prepelje pet milijonov ljudi, spet zaživel. Za avtomobilski promet sta ostala zaprta predora Holland in Battery. Slednji, ki povezuje Manhattan z Brooklynom, je bil v torek še vedno povsem poplavljen.
V predelu Queensa Breezy Point je požar na poplavljenem območju povsem uničil okoli sto hiš. Brez elektrike je na Manhattnu in v Brooklynu skupaj 337.000 odjemalcev, v Bronxu, Queensu, Staten Islandu in severno od Manhattna v Westchestru pa skupaj 440.000. Obnova elektrike naj bi trajala tudi do teden dni. Ljudje, ki živijo pod 40. ulico na vzhodni strani Manhattna si hodijo polnit mobilne telefone k prijateljem ali v trgovine na sever otoka.
Pod 40. ulico ne delujejo semaforji, vendar pa promet poteka tekoče, ker ni veliko avtomobilov. Problem je, ker ni odprtih trgovin ali restavracij in to v mestu, ki je bilo navajeno na tovrstno oskrbo 24 ur na dan. Brez težav sicer niso tudi bolj proti severu. Predel okoli 57. ulice med Šesto in Sedmo avenijo je bil v torek še vedno zaprt zaradi polomljenega žerjava, ki visi in se ziblje v vetru ob še nedograjeni novi najvišji stanovanjski stolpnici v mestu.
Borze se bodo po dveh dneh danes znova odprle, šole pa bodo danes ostale zaprte. Za letališča v torek še ni bilo jasno, kdaj se bodo spet odprla. Položaj je malce podoben tistemu leta 2003, ko je severovzhod ZDA zajel izpad električne energije. Vendar je to takrat trajalo od enega do dveh dni. Takrat ni bilo niti povečanja števila kaznivih dejanj, kot so ropi in tatvine. Za zdaj kaže, da je podobno, saj je policija v torek aretirala le devet ljudi, ki so skušali oropati bencinsko črpalko in dve trgovini v Queensu.
vir: Radio Ognjišče