Letošnja dolga zima je napravila veliko škode na cestah in tudi v denarnicah, tako javnih kot privatnih; pri nas so se izredno povečali izdatki za ogrevanje, tudi streha je začela puščati, vendar mi je kljub vsemu toplo pri srcu, ker vem kako dobre in skrbne farane ima Sv. Ciril.
Pred nami je Velika noč, praznik upanja in odrešenja za ves svet.
V praznično razpoloženje nas vpelje Cvetna nedelja, nam Slovencem poznana po oljkah, butaricah in narodnih nošah. Dolga leta sta skrbela za butarice Babnikova ata in mama, potem smo jih nekajkrat dobili iz Slovenije, lani in letos pa so jih nekaj napravili naši farani sami, nekaj pa smo jih dobili iz Clevelanda. Lahko smo veseli in ponosni, da je po 98 letih še vedno navzoča slovenska ‘barvitost”v tej metropoli sveta.
Veliki četrtek
Veliki četrtek je praznik evharistije in praznik duhovništva. Na ta dan se spominjamo, kako je Jezus obhajal zadnjo večerjo s svojimi apostoli. Pri zadnji večerji je postavil zakrament sv. maše ali evharistije ter zakrament mašniškega posvečenja.
Na veliki četrtek se lahko udeležimo dveh bogatih bogoslužij. Prvo je krizmena maša, ki jo dopoldne darujejo škofje ordinariji skupaj z zbranimi duhovniki in verniki v stolnih cerkvah. Maša je dobila ime po posvetitvi oljčnega olja v sveto krizmo. Škofje in duhovniki sveto krizmo potem vse leto uporabljajo pri podeljevanju zakramentov in pri posvetitvi oltarja ali cerkve. Pri krizmeni maši škof blagoslovi tudi krstno in bolniško olje, ki se uporabljata pri podeljevanju zakramenta krsta oziroma bolniškega maziljenja. Duhovniki pri tej maši obnovijo duhovniške obljube in s tem pokažejo povezanost s škofom in stolno cerkvijo.
Zvečer pa v župnijskih cerkvah praznujemo postavitev zakramentov svete evharistije in mašniškega posvečenja. Po koncu maše duhovnik s spremstvom prenese posodo s posvečenimi hostijami, zakramentalno navzočega Jezusa, iz tabernaklja na posebno mesto oz. v »ječo«, ki predstavlja Jezusovo trpljenje v vrtu Getsemani.
Veliki petek
Na veliki petek, ko se spominjamo Jezusovega trpljenja in smrti na križu, smo kristjani zavezani strogemu postu. Ta dan je edini dan v cerkvenem letu, ko ni maše. Pri bogoslužju ob 15. uri ali zvečer se spominjamo Jezusove smrti na križu in molimo križev pot. Bogati pa so obredi velikega petka, poimenovani češčenje križa. Na koncu obredov duhovnik Najsvetejše odnese v božji grob.
Velika sobota
Čeprav je Kristus še v grobu, se na veliko soboto že čuti vznemirjenje. Jutro že zadiši po blagoslovljenem ognju, pripravljamo jedi za blagoslov, Gospodu se poklonimo z molitvijo pri božjem grobu, jedi odnesemo k blagoslovu … Ko napoči večer, je čas za veselje in radost.
Velikonočna vigilija je najlepše in s simboliko najbogatejše bogoslužje: od blagoslovitve ognja, velikonočne sveče, hvalnice velikonočni sveči, obnovitve krstnih obljub, do branja zgodovine odrešenja, krsta katehumenov itd.
Velika noč
Zgodaj zjutraj se po slovenskih mestih in vaseh vijejo vstajenjske procesije in zadoni velikonočna Aleluja. To je dan, ko se spominjamo največjega čudeža in temelja naše vere – vstajenja Jezusa Kristusa od mrtvih. To največjo krščansko skrivnost razumemo v moči vere. Velika noč je priložnost, da se za ta dar Bogu iskreno zahvalimo. Velika noč nosi veselo sporočilo, da je življenje premagalo smrt. Veselimo se ga! (Karlo Smodiš, Družina)
ALELUJA
May the peace and joy of the Lord’s Easter life be with you and yours forever.
Blagoslovljeno Veliko noč!
Praznična voščila so nam poslali slovenski škofje, naš bogoslovec v Ljubljani dr. Janez Arnež in številni farani in obiskovalci naše cerkve.
May they rest in Peace….
Stanko Topolovec, died on September 18, 2013, age 80
.