Slovesnosti se je udeležilo več kot 120 faranov cerkve, ki jo vodi frančiškanski pater Martin Krizolog, pa tudi veleposlanik Slovenije v Washingtonu Roman Kirn, vodja slovenske misije pri ZN Sanja Štiglic in generalna konzulka Melita Gabrič.
Sušnik, sicer tudi urednik slovenske katoliške revije v ZDA Ave Marija, je v pridigi med drugim poudaril pomen slovenske cerkve v New Yorku, kjer sobiva toliko različnih narodnosti in tudi različnih veroizpovedi.
Po maši je nastopila skupina pevcev iz Clevelanda Fantje na vasi, pogostitev pa so pripravili v bližnji poljski cerkvi sv. Stanislava, ki premore večjo dvorano kot slovenska cerkev.
V času osamosvajanja Slovenije je cerkev igrala pomembno vlogoVeleposlanik Kirn je izpostavil pomen cerkve v času osamosvajanja Slovenije, ki tedaj v New Yorku ni imela uradnega državnega predstavništva, zato je cerkev služila kot informacijski center, ki je o dogajanju na prostoru nekdanje Jugoslavije obveščal ameriško javnost.
Slovenska cerkev sv. Cirila je začela delovati leta 1916 v eni od predelanih zgradb na spodnjem delu Manhattana, imenovanem East Village. Tam je v začetku 20. stoletja živelo več kot tisoč Slovencev, ki so dotlej hodili v nemške cerkve. Slovenci so zbrali denar, bogoslužje pa je prevzel frančiškanski red, ki cerkev vodi še danes.
Prvi župnik cerkve sv. Cirila je bil pater Kazimir Zakrajšek, danes pa jo vodi pater Krizolog, ki je kmalu po začetku delovanja leta 1992 sprožil pobudo za obnovo precej dotrajane zgradbe. Obnova, pri kateri so pomagali ameriški Slovenci, nekaj denarja pa je primaknila tudi slovenska država, je bila končana leta 1997.
V cerkvi in dvorani sv. Cirila se redno odvijajo številni dogodki, kot so razstave slovenskih umetnikov, gledališki in bralni nastopi, koncerti in predavanja, vsako tretjo nedeljo imajo slovensko uro s predavanji zanimivih osebnosti. V cerkvi poteka tudi šola slovenskega jezika.
vir: Najdi.si