Karneža, ki trenutno študira na znamenitem umetniškem konservatoriju Julliard, je ob spremljavi sošolca z Julliarda na kitari zapela znano slovensko popevko Mlade oči. V Sloveniji je začela kot pevka in med drugim uspešno nastopala v oddaji Slovenija ima talent. V New York jo je pot zanesla zaradi štipendije za študij na izpostavi Newyorške univerze (NYU) v Abu Dhabiju, kjer je vpisala računalništvo. Po prvem letniku se je odločila za spremembo smeri v petje in gledališče. Leta 2019 je nastopila v vlogi Mirande v Shakespearovi predstavi Vihar in sicer v gledališču Gallery Players v Brooklynu. Tako kot Višnarjeva se je tudi ona zaljubila v New York na prvi pogled in je tudi ostala.
Kulturna ura 20. marca nas je spomnila na dr. Zdravka Kalana, ki je pred 50. leti in več začel s kulturnimi programi po nedeljski maši. Lani so bili natisnjeni njegovi spomini Zgodba mojega življenja; iz nje je Sergej Delak prebral Kalanov opis trenutkov osvoboditve zloglasnega koncentracijskega taborišča Dachaua:
“Na stražnih stolpih so se pojavile bele zastave. To je pomenilo predajo brez borbe. Streljanje, ki se je slišalo s severa in zahoda, je prenehalo. V taborišču je zasijala v večernem soncu svoboda. Jetniki so hiteli na zborno mesto. Tam se bo odločilo.
Ko se je pojavila ameriška patrola na vratih Jourhausa, je ob pogledu na zbrano množico sestradanih, razcapanih, ušivih, a še vedno živih okostnjakov, onemela. Strmela je v množico, ki je v tolikih jezikih klicala dobrodošlico. En vojak je stopil na lesen podij, na katerega so prej postavljali tiste, ki so pobegnili iz taborišča, a so jih zopet ujeli. Po več ur so stali na podiju z napisom okolo vratu >Ich bin wieder da< (jaz sem zopet tu). Vojak je dal znak, da hoče govoriti. Nastala je tišina. Spregovoril je nekaj besed v angleščini, pokleknil, se pokrižal in molil. Za njim je padla na kolena tudi množica. Vsakdo je molil v svojem jeziku.
Te trenutke je težko opisati. Ljudje so se smejali, vriskali pa tudi od veselja jokali. Čestitali so so drug drugemu, se poljubljali in objemali. Počasi se se razšli po blokih in umirili.
Za 16. blokom ob stražnem stolpu so ležala trupla štirih nemških stražarjev. Postrelili so jih, ko so z dvignjenimi rokami prišli iz stolpa. Trdilo se je, da je eden izmed njih streljal na ameriške vojake. Res ali ne, v vojni in revoluciji je človeško življenje najcenejše blago.”
Na vse to prestano gorje nas v teh dneh zopet spominja Ukraina!
Dr.Miha Habič, naš nekdanji organist, nam je opisal svoje delo profesorja na Bard College, MA; trenutno vodi kurs za statistiko.
Dr.Matej Perovnik, mlad zdravnik nevrolog, ki se ukvarja z raziskavami možganov na North Shore University Hospital, nam je povedal zanimive stvari o raziskavah demence in alzheimerjeve bolezni. Posebna zahvala Tončki in Sergeju Delak, ki sta v odsotnosti Brancev poskrbela, da nismo ostali brez klobas in kislega zelja.