V nedeljo 12. novembra, smo se spomnili 20-letnice obnove naše cerkve. Sv. mašo je vodil provincial slovenskih frančiškanov iz Ljubljane p. Marjan Čuden, z njim sta somaševala p. Tadej Strehovec, generalni tajnik Slovenske škofovske
konference in župnik p. Krizolog Cimerman. Med mašo je prepeval ženski zbor Drumlce iz viške fare iz Ljubljane, na orgle pa jih je spremljala naša Mija Branc, ki je ”za vsako dobro delo pripravna”.
Pri maši smo se posebej spomnili vseh živih in pokojnih dobrotnikov naše cerkve, še posebej pokojnih H. Roliha, B. Groma, I. Cerjaka, A. Babnika, zakoncev Klesin in J. Prelog, ki so dejavno sodelovali pri prenovi cerkve.
Po maši je potekalo tradicionalno Martinovanje s praznično pojedino in kulturnim programom za katerega so tokrat poskrbeli gostje iz Slovenije, natančneje viške fare našega patra Martina Krizologa, ki je na Martinovo nedeljo proslavil tudi svoj krstni god.
Martinovo se praznuje na dan svetnika sv. Martina iz francoskega Toursa, ki je bil v mladosti rimski vojak, kasneje pa se je dal kristiti in postal menih ter škof. Znan je po tem, da je v času snežnega neurja ogrnil reveža in ga obvaroval pred mrazom. Tisto noč je sanjal o Jezusu, ki je govoril angelom, da vidijo Martina, rimskega vojaka, ki je sedaj krščen in ga je odel. Kot skromna osebnost ni želel škofovske časti in se je po legendi skril med gosi, ki pa so ga z gaganjem izdale in ni bilo druge, kot da sprejme pastirsko palico. Tudi kasneje je ostal skromen in se zavzemal za reveže in po smrti so ga začeli častiti kot svetnika.
V Sloveniji se Martinovo praznuje kot praznik vina oziroma čas, ko se mošt spremeni v vino, to tradicijo pa so v ZDA ponesli s seboj slovenski izseljenci. Prvi praznik vina in svetnika sv. Martina v cerkvi sv. Cirila odkar je lani stopila v svoje drugo stoletje, se je začel s sveto mašo, po kateri je v cerkveni dvorani potekalo praznovanje s petjem in plesom folklorne skupine Drumlce, na Klesinovo harmoniko jih je spremljal Uroš Urbančič iz Viča.
Kulturni program in vino, ki ga je tudi tokrat priskrbel uvoznik Emil Gaspari, je prisotnim faranom in gostom, med katerimi je bila tudi 100-letnica Myra Hesch, obudilo tek, vendar skrbi ni bilo. Po zaslugi Mije Branc, Marjane Burger, Tončke Delak, Rie Whitmire, Tončke Stalzer, Lije Zakotnik pa je po duhovni teknila tudi ustrezna telesna hrana. Ni manjkalo tradicionalne gosi in mlincev, pa piščanca in svinjskih kotletov s številnimi zelenjavnimi prilogami in kruhom, pri čemer je Gasparijevo vino še lažje steklo po grlu. Sledila je potica in razno drugo pecivo naših gospodinj, tako, da so se ljudje zadovoljni razšli. (R.P.)
Zahvaljujemo se Aleksu Jakulinu za povabilo gospoda Jareda na Martinovanje, ki je za Magazin EAT THE WORLD, New York City napisal tole poročilo.