Potem nam je dr. Janez Kranjc spregovoril o dr. Mirku Cudermanu, duhovniku, dirigentu, zborovodji, muzikologu in cerkvenem glasbeniku, ki je umrl 27. februarja 2025 v 95. letu starosti. Po končani Teološki fakulteti v Ljubljani je Cuderman študiral na dunajski Akademiji za glasbeno in gledališko umetnost ter na Filozofski fakulteti, kjer je leta 1960 tudi doktoriral. Po vrnitvi v Ljubljano je bil do leta 1970 regens cori ljubljanske stolnice. Takrat ga je Slovenska filharmonija zaposlila kot vodjo arhiva.
Leta 1968 je ustanovil Consortium musicum, ki se je kot vrhunski amaterski zbor več kot tri desetletja posvečal izvajanju vokalno-instrumentalne in a cappella glasbe. V osemdesetih letih je sprejel mesto dirigenta Komornega zbora RTV Slovenija. V tem obdobju je postal tudi predavatelj za zborovsko literaturo, izvajalsko prakso in dirigiranje na Akademiji za glasbo v Ljubljani.
Na njegovo pobudo in pod okriljem ministrstva za kulturo je bil leta 1991 ustanovljen Slovenski komorni zbor, danes Zbor Slovenske filharmonije, katerega umetniški direktor in zborovodja je bil vse od njegove ustanovitve do upokojitve leta 2009. Z njim je posnel celotno zbirko Musica sacra slovenica, pa tudi največji projekt svojega življenja: zbirko slovenske posvetne zborovske glasbe. Monumantalen spomenik slovenske zborovske glasbene ustvarjalnosti in truda dr. Cudermana predstavlja trideset CD plošč zbirke Musica sacra slovenica v trajanju več kot 34 ur čiste glasbe in 56 CD plošč zbirke Slovenska zborovska glasba v skupnem trajanju 61 ur in 37 minut.
Kljub svoji predanosti glasbi, je svoje izjemne darove z velikim uspehom pokazal tudi na organizacijskem in izdajateljskem področju. Med drugim je bil vrsto let uspešen upravnik Družine, ki je v njegovem času izdala številne dragocene knjige in revije.
Za svoje delo je prejel več nagrad in odlikovanj: Župančičevo nagrado (1993), častni znak svobode RS (2001), red za zasluge (2007), Gallusovo plaketo, zlato plaketo JSKD (2011) in nazadnje leta 2022 Prešernovo nagrado za življenjsko delo.